Recommended.co.nz | Guide2.co.nz | Voxy.co.nz | Gimme.co.nz
Homepage | login or create an account

List Of Labour Portfolios And Rankings

Contributor:
Fuseworks Media
Fuseworks Media

Wellington, Nov 20 NZPA - Labour portfolio and ranking list.

1. Phil Goff - Leader, SIS

2. Annette King - Deputy Leader, Social Development

3. David Cunliffe - Finance

4. Ruth Dyson - Health

5. Parekura Horomia - Maori Affairs, Fisheries

6. Clayton Cosgrove Law & Order (incl Police & Corrections), SOEs, associate finance

7. Chris Carter - Education (overall - compulsory), Ethnic Affairs

8. Nanaia Mahuta - Environment, Tourism, associate maori affairs

9. Maryan Street - Trade, Tertiary Education

10. Darren Hughes - Senior Whip, Transport

11. David Parker - attorney-general, Electoral Reform, ACC, Associate Finance

12. Shane Jones - Local Government, Building & Construction, Infrastructure

13. Trevor Mallard - Labour, Economic Development, Sports & Recreation

14. Lianne Dalziel - Justice, Commerce

15. Charles Chauvel - Climate Change, Energy, associate Commerce

16. Pete Hodgson - Immigration, Defence

Helen Clark - Foreign Affairs, Arts, Culture & Heritage

Michael Cullen - Shadow Leader of the House, Treaty of Waitangi Negotiations

17. Winnie Laban - Pacific Island Affairs, associate Health (Aged Care), associate economic development

18. Moana Mackey - Rural Affairs, Research & Development, Science & Technology

19. Steve Chadwick - Junior Whip, Conservation

20. Sue Moroney - Women's Affairs, Education - ECE

21. Rick Barker - Courts, Veterans Affairs

22. Ross Robertson - Small Business, Senior Citizens, Racing, associate disarmament & arms control

23. George Hawkins - Housing

24. Mita Ririnui - Forestry, associate Treaty of Waitangi Negotiations, associate agriculture

25. Lynn Pillay - Disability Issues, associate justice - victims rights

26. Ashraf Choudhary - Food Safety, Agricultural Science, associate ethnic affairs

27. Darien Fenton - Transport Safety, associate labour

28. Su'a William Sio - Customs, associate Pacific Island Affairs, associate Local Government

New members, alphabetical order

29. Jacinda Ardern - Youth Affairs, associate justice - youth justice

30. Carol Beaumont - Consumer Affairs, associate labour

31. Brendon Burns - Broadcasting, associate environment and water quality

32. Clare Curran - Communications & IT

33. Kelvin Davis - Biosecurity, associate education

34. Chris Hipkins - Internal Affairs, associate energy

35. Raymond Huo - Law Commission, Statistics, associate ethnic affairs

36. Iain Lees-Galloway - Land Information, associate defence, associate health - drugs & alcohol

37. Stuart Nash - Revenue, associate trade, associate forestry

38. Rajen Prasad - Voluntary & Community Sector, associate ethnic affairs, associate social development - family & CYF

39. Grant Robertson - State Services, associate arts, culture & heritage, associate foreign affairs

40. Carmel Sepuloni - Civil Defence, associate tertiary education, associate social development

41. Phil Twyford - Disarmament & Arms Control, Auckland Issues, associate foreign affairs - development assistance

Progressive Leader Jim Anderton - Agriculture

(Note former leader Helen Clark and former deputy leader Michael Cullen are not ranked)

NZPA PAR il kn

About Guide2.co.nz : Politics

Find the latest politics and election news, 'how to' guides and party policies on Guide2Politics.

 

Your Questions. Independent Answers.